REGULAMIN STUDIÓW WYŻSZEJ SZKOŁY ZARZĄDZANIA / POLISH OPEN UNIVERSITY W WARSZAWIE. 1. Przepisy ogólne

November 20, 2017 | Author: Marta Kosińska | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

1 REGULAMIN STUDIÓW WYŻSZEJ SZKOŁY ZARZĄDZANIA / POLISH OPEN UNIVERSITY W WARSZAWIE 1. Przepisy ogólne 1 R...

Description

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

REGULAMIN STUDIÓW WYŻSZEJ SZKOŁY ZARZĄDZANIA / POLISH OPEN UNIVERSITY W WARSZAWIE

1. Przepisy ogólne §1 Regulamin stosuje się do wszystkich kierunków i form kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia prowadzonych przez Wyższą Szkołę Zarządzania / Polish Open University w Warszawie, zwaną dalej „Uczelnią”. §2 1. Studia odbywają się według programów kształcenia ustalonych w trybie określonym w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą”. 2. Plany studiów są przedstawiane na stronie internetowej Uczelni oraz na tablicach informacyjnych. 3. Studia realizowane są metodami aktywnego kształcenia, także z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. 4. Program studiów jest podstawą do opracowania szczegółowych harmonogramów zajęć dydaktycznych. Harmonogram określa nazwę przedmiotu zwanego dalej „modułem”, osobę nauczyciela akademickiego, który prowadzi zajęcia z tego modułu, czas i miejsce zajęć. Zajęcia prowadzone są głównie w formie warsztatowo-seminaryjnej. §3 1. Studia stacjonarne pierwszego stopnia trwają co najmniej 3 lata (6 semestrów). Studia niestacjonarne mogą trwać 2 semestry dłużej. 2. Studia drugiego stopnia, niestacjonarne, trwają 2 lata (4 semestry). 3. Student studiów drugiego stopnia ma prawo do przedłużenia, z zachowaniem praw studenckich, okresu studiowania o jeden semestr. §4 1. Zajęcia dydaktyczne z modułu (lub ich część) oraz zaliczenia i egzaminy mogą być realizowane w języku obcym. Decyzję w tej sprawie podejmuje rektor. 2. Jeżeli zajęcia dydaktyczne z modułu odbywają się w języku obcym, zaliczenia i egzaminy mogą odbywać się języku obcym lub w języku polskim.

1

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

3. Przygotowanie pracy dyplomowej oraz przeprowadzenie egzaminu dyplomowego może na wniosek studenta i za zgodą dziekana podjętą w porozumieniu z promotorem, odbywać się w języku obcym. 4. Do pracy dyplomowej przygotowanej w języku obcym student załącza streszczenie w języku polskim. §5 1.

Rok akademicki rozpoczyna się 1 września i trwa do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego.

2.

Rok akademicki na studiach pierwszego stopnia składa się z 2 semestrów (4 sesji warsztatowych) oraz 4 sesji egzaminacyjnych:

3.

− Sesja I (jesienna)

1 września – 31 października

− Sesja II (zimowa)

1 listopada – 31 grudnia

− Sesja egzaminacyjna zimowa

2 – 31 stycznia

− Sesja III (wiosenna)

1 lutego do 31 marca

− Sesja IV (letnia )

1 kwietnia – 31 maja

− Sesja egzaminacyjna letnia

1 – 30 czerwca

Rok akademicki na studiach drugiego stopnia składa się z 2 semestrów oraz 2 sesji egzaminacyjnych: − Semestr zimowy

1 września – 31 grudnia

− Sesja egzaminacyjna zimowa

2 – 31 stycznia

− Semestr letni

1 lutego do 31 maja

− Sesja egzaminacyjna lenia

1 – 30 czerwca

4.

Organizacja roku akademickiego jest ogłaszana na stronach internetowych Uczelni oraz na tablicy informacyjnej w siedzibie Uczelni nie później niż miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego.

5.

W trakcie trwania roku akademickiego, w uzasadnionych przypadkach, rektor może ogłosić dni lub godziny wolne od zajęć dydaktycznych. §6

Szczegółowe informacje na temat przebiegu studiów w Uczelni zawierają „Przewodniki po studiach...”

2. Prawa i obowiązki studenta §7 1. Student ma prawo do:

2

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

a. korzystania z pomieszczeń, urządzeń i zbiorów bibliotecznych Uczelni zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak też z pomocy nauczycieli akademickich i organów Uczelni, b. zgłaszania do władz Uczelni postulatów dotyczących programów studiów, spraw związanych z procesem nauczania i wychowania oraz warunkami socjalno– bytowymi, c. otrzymywania nagród i wyróżnień, d. uczestniczenia w badaniach i zrzeszania się w kołach zainteresowań prowadzonych przez Uczelnię, e. konsultacji i opieki ze strony nauczycieli akademickich, f. uczestniczenia w zajęciach otwartych na innych kierunkach studiów, g. korzystania z innych uprawnień przewidzianych dla studentów w odpowiednich przepisach. 2. Do obowiązków studenta należy pełne wykorzystanie stwarzanych przez Uczelnię możliwości pobierania nauki oraz postępowanie zgodne z regulaminem studiów. W szczególności student jest zobowiązany do: a. dbania o godność studenta i dobre imię Uczelni, b. uczestniczenia w zajęciach teoretycznych i praktycznych organizowanych przez Uczelnię, w tym również w zajęciach Induction Day, zgodnie z obowiązującym programem studiów, c. systematycznej, samodzielnej pracy własnej nad każdym modułem w wymiarze przewidzianym w syllabusie danego modułu, d. składania egzaminów i spełniania innych wymagań przewidzianych w programie studiów, e. terminowego opłacania czesnego oraz innych opłat związanych z przebiegiem studiów i informowania Uczelni o dokonanych wpłatach, f. informowania Uczelni o zmianie nazwiska, stanu cywilnego, adresu zamieszkania, numeru telefonu i adresu mailowego, g. przestrzegania przepisów obowiązujących w Uczelni oraz troski o jej mienie. §8 1. Uczelnia dostosowuje warunki, organizację i realizację procesu dydaktycznego do szczególnych potrzeb studentów będących osobami niepełnosprawnymi. 2. Wszystkie rozwiązania alternatywne stosowane w toku studiów wobec studentów niepełnosprawnych mają na celu wyrównanie szans ukończenia studiów, przy zachowaniu zasady niezmniejszania wymagań merytorycznych wobec tych studentów. 3. W przypadku, gdy niepełnosprawność studenta uniemożliwia jego bezpośredni udział w zajęciach dydaktycznych, dziekan na wniosek studenta może: a. zezwolić na zwiększenie dopuszczalnej absencji, b. ustalić indywidualną organizację studiów, c. wyrazić zgodę na zmianę formy sprawdzenia wiedzy. 4.

Jeśli wynika to z rodzaju niepełnosprawności, dziekan na wniosek studenta może wyrazić zgodę na zastosowanie rozwiązań polegających na włączeniu do udziału w zajęciach osób trzecich, w szczególności asystenta osoby niepełnosprawnej.

5.

W przypadku, gdy niepełnosprawność studenta uniemożliwia samodzielne sporządzanie notatek podczas zajęć, dziekan może udzielić pozwolenia na zastosowanie 3

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

dodatkowych urządzeń technicznych pozwalających na rejestrację zajęć dydaktycznych i pełny w nich udział. 6.

W przypadku stosowania podczas zajęć urządzeń rejestrujących dźwięk lub dźwięk i obraz, student zobowiązany jest do złożenia pisemnej deklaracji o nienaruszaniu praw autorskich do dzieł powstałych w trakcie tych zajęć i wykorzystaniu zarejestrowanych materiałów wyłącznie na własne potrzeby studiów w Uczelni. §9

1. Student otrzymuje legitymację studencką. 2. Uczelnia nie dokumentuje przebiegu studiów w indeksie.

3. Zaliczenie modułu §10 1.

Student zobowiązany jest zapisać się na dany moduł poprzez dokonanie rejestracji w dziekanacie. Przy rejestracji student pobiera syllabus danego modułu.

2.

Student zalicza moduły obowiązkowe i moduły do wyboru, zgodnie z planem studiów.

3.

Podstawowymi warunkami zaliczenia modułu są: a. obecność studenta na co najmniej 60% godzin obowiązkowych zajęć dydaktycznych z danego modułu b. uzyskanie pozytywnej oceny końcowej z modułu (patrz. §13)

4.

W przypadku seminarium dyplomowego poprzez uzyskanie pozytywnej oceny końcowej rozumie się zaliczenie zajęć seminaryjnych oraz otrzymanie pozytywnej oceny z pracy dyplomowej. §11

1. Na zajęciach obowiązkowych dopuszczalna jest nieusprawiedliwiona nieobecność studenta wynosząca nie więcej niż 20% godzin zajęć dydaktycznych. 2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dziekan może usprawiedliwić nieobecność na zajęciach studenta na jego wniosek złożony na piśmie. Podstawę do usprawiedliwienia nieobecności spowodowanej chorobą stanowi zaświadczenie lekarskie. 3. Student nieobecny na zajęciach dydaktycznych jest zobowiązany do uzupełnienia zaległości w sposób i w terminach ustalonych przez dziekana w porozumieniu z prowadzącym zajęcia. 4. W przypadku, gdy liczba godzin nieobecności studenta na obowiązkowych zajęciach przekracza 40% student powtarza moduł.

4

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

§ 12 1. Moduły zaliczane są na podstawie: a. oceny pracy w trakcie studiowania modułu (tzw. zaliczenie zajęć warsztatowych) lub b. zaliczenia zajęć warsztatowych i egzaminu. 2. Zaliczenie zajęć warsztatowych może odbywać się na podstawie: sprawdzianu/ów, pracy grupowej, prezentacji, pracy studenta na zajęciach oraz kombinacji tych form. 3. Student jest zobowiązany do złożenia sprawdzianu w sesji (dotyczy studiów pierwszego stopnia) lub semestrze (dotyczy studiów drugiego stopnia), w którym uczęszcza na moduł, w terminie wyznaczonym przez dziekanat i przystąpienia do egzaminu w sesji egzaminacyjnej następującej po zaliczeniu sprawdzianu. §13 1. Wszystkie egzaminy, testy, sprawdziany i prezentacje mają na celu ocenę wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych studenta. 2. Student postępujący nieuczciwie w celu osiągnięcia korzyści za pomocą niedozwolonych w Uczelni metod, lub pomagający innemu studentowi w nieuczciwych działaniach, popełnia czyn niegodny studenta i podlega postępowaniu dyscyplinarnemu, zgodnie z odrębnymi przepisami. 3. Za nieuczciwe postępowanie, o którym mowa w ust.2, uznaje się: a. składanie prac innych osób jako własnych, ściąganie lub używanie niedozwolonych materiałów podczas egzaminów, b. składanie egzaminów w imieniu innego studenta, c. plagiat, d. niedozwoloną współpracę – każda praca musi być samodzielna, chyba że w instrukcji przygotowania pracy wyraźnie zalecono zbiorowe jej przygotowanie i napisanie, e. powtórne składanie pracy już raz ocenionej, bez powiadomienia o fakcie, że praca jest składana do oceny po raz drugi, f. fałszowanie danych. §14 1.

Przy zaliczeniach modułów stosuje się punktowy system ocen według skali od 0 do 100 pkt.

2.

Na studiach pierwszego stopnia minimum zaliczeniowe wynosi 40 pkt. a. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie średniej ważonej ocen ze wszystkich obowiązujących dla danego modułu elementów zaliczenia na poziomie minimum zaliczeniowego, tj. 40 pkt. b. Jeśli moduł zalicza się na podstawie wyników sprawdzianu i egzaminu, to warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie sprawdzianu, czyli uzyskanie min 40 pkt. c. Minimum zaliczeniowe dla egzaminu wynosi 40 pkt. (dla modułów 1L2a i 1L2b – 50 pkt.). d. Warunkiem zaliczenia pracy dyplomowej oraz egzaminu dyplomowego jest uzyskanie co najmniej 50 pkt z każdego z tych elementów.

5

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

3. Na studiach drugiego stopnia minimum zaliczeniowe wynosi 50 pkt. a. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie średniej ważonej ocen ze

wszystkich obowiązujących dla danego modułu elementów zaliczenia na poziomie minimum zaliczeniowego, tj. 50 pkt. b. Jeśli moduł zalicza się na podstawie wyników sprawdzianu i egzaminu, to warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie sprawdzianu, czyli uzyskanie min 50 pkt. c. Minimum zaliczeniowe dla egzaminu wynosi 50 pkt. d. Warunkiem zaliczenia pracy dyplomowej oraz egzaminu dyplomowego jest uzyskanie co najmniej 50 pkt z każdego z tych elementów. 4. Warunkiem zaliczenia modułu jest uzyskanie oceny końcowej za moduł nie niższej niż 40 pkt. na studiach pierwszego stopnia i 50 pkt na studiach drugiego stopnia, 5. Przy obliczaniu oceny końcowej z modułu brane są pod uwagę oceny za zaliczenie zajęć warsztatowych i egzaminu. Wagi poszczególnych składników oceny końcowej za moduł podawane są w opisie modułu i syllabusie. 6. Uzyskane punkty odpowiadają ocenom według następujących zasad: • • • •

do 59 pkt – dostateczny od 60 do 69 pkt – dobry od 70 do 75 pkt – bardzo dobry od 76 pkt – celujący §15

1. Student przygotowuje zwykle co najmniej jeden sprawdzian z każdego modułu. 2. Student, który nie odebrał tematu sprawdzianu podczas zajęć ma obowiązek odebrać go w dziekanacie. 3. Termin złożenia sprawdzianu wyznaczany jest przez dziekanat po konsultacji z prowadzącym zajęcia. 4. Student, który nie zaliczył sprawdzianu, składa sprawdzian poprawkowy w najbliższej sesji warsztatowej/semestrze. Jeżeli sprawdzian poprawkowy zostanie oceniony na więcej niż 40 pkt na studiach pierwszego stopnia i 50 pkt na studiach drugiego stopnia ocena jest obniżana do minimum zaliczeniowego. 5. Student, który nie złożył sprawdzianu w pierwszym terminie (tzn. w sesji/semestrze, w której realizował moduł) ma prawo do jednokrotnego otrzymania nowego tematu sprawdzianu, nie późnej jednak niż w następnej sesji/semestrze. Ocena za ten sprawdzian nie jest obniżona (do 40 pkt na studiach pierwszego stopnia i odpowiednio 50 pkt na studiach drugiego stopnia), ale student nie ma już prawa do składania sprawdzianu poprawkowego. 6. Niezaliczenie sprawdzianu poprawkowego skutkuje niezaliczeniem modułu. 7. Student, który nie zaliczył modułu po dwukrotnym realizowaniu go, może za zgodą dziekana zarejestrować się na ten moduł po raz trzeci.

6

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

§16 1. Egzaminy organizowane są w czasie sesji egzaminacyjnych. Szczegółowy harmonogram egzaminów ustala rektor i podaje do wiadomości co najmniej 7 dni przed terminem zakończenia zajęć. 2. Podstawową formą egzaminu w Uczelni jest egzamin pisemny. 3. Student ma obowiązek wcześniejszego zarejestrowania się na egzamin z danego modułu w dziekanacie. 4. Student, który nie zdał egzaminu musi przystąpić do egzaminu poprawkowego w najbliższej sesji egzaminacyjnej. Jeżeli egzamin poprawkowy zostanie oceniony na więcej niż 40 pkt na studiach pierwszego stopnia i 50 pkt na studiach drugiego stopnia, ocena jest obniżana do minimum zaliczeniowego. 5. Student, który nie przystąpił do egzaminu w pierwszym terminie musi przystąpić do egzaminu w następnej sesji egzaminacyjnej. Ocena za ten egzamin nie jest obniżona (do 40 pkt. na studiach pierwszego stopnia i odpowiednio 50 pkt na studiach drugiego stopnia), ale student nie ma już prawa do egzaminu poprawkowego. 6. W uzasadnionych przypadkach, student może zwrócić się do dziekana o przeniesienie terminu egzaminu. 7. Niezłożenie egzaminu w terminie skutkuje niezaliczeniem modułu. 8. W szczególnych przypadkach rektor może wyrazić zgodę na dopuszczenie studenta do egzaminu po raz trzeci. 9. Nieprzystąpienie do egzaminu w ciągu roku od daty rejestracji na moduł oznacza konieczność powtórzenia modułu za pełną odpłatnością. 10. Wobec studenta niepełnosprawnego dziekan, w celu zmiany sposobu składania egzaminu, może wyrazić zgodę na: a. przedłużenie czasu trwania danego egzaminu, b. zastosowanie dodatkowych środków dydaktycznych, c. zastosowanie w trakcie trwania egzaminu alternatywnej formy zapisu, d. zmianę formy egzaminu z pisemnej na ustną lub z ustnej na pisemną, e. zamianę egzaminu na inną formę oceny efektów kształcenia, f. uczestnictwo w egzaminie osób trzecich, a w szczególności asystenta osoby niepełnosprawnej, g. zmianę miejsca przeprowadzenia egzaminu. 11. Przepisy określone w ust. 10 stosuje się odpowiednio do zaliczeń zajęć warsztatowych. §17 1. Wyniki sprawdzianów ogłaszane są studentom w ciągu 14 dni roboczych, licząc od terminu złożenia sprawdzianu. 2. Wyniki egzaminów ogłaszane są po ich zatwierdzeniu przez Komisję Egzaminacyjną. Posiedzenia Komisji odbywają się w lutym i lipcu.

7

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

§18 1. Student, który stawia zarzut braku obiektywizmu oceny, dostrzega błędy lub uchybienia w procedurze oceniania może w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminów wnieść wniosek do rektora o ponowne ocenienie pracy egzaminacyjnej w formie egzaminu komisyjnego. 2. Egzamin komisyjny przeprowadza powołana przez rektora komisja, w skład której wchodzą: dziekan jako przewodniczący lub jego przedstawiciel oraz pracownik dydaktyczny będący specjalistą z zakresu modułu objętego egzaminem. 3. Na wniosek studenta do składu Komisji może zostać włączony wskazany przez niego obserwator. 4. Komisja podejmuje decyzję większością głosów. 5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się także w przypadku sprawdzianów. §19 1. Warunkiem zaliczenia praktyki jest złożenie przez studenta zaświadczenia opisującego przebieg praktyki i realizowane zadania. 2. Zaświadczenie to powinno być potwierdzone (podpisane) przez bezpośredniego przełożonego nadzorującego praktykę ze strony jej organizatora. §20 1. W Uczelni stosowany jest system punktów zaliczeniowych zgodnie ze standardami ECTS. 2. W systemie punktów zaliczeniowych ECTS ustala się wartość liczbową określającą nakład pracy, jaką zobowiązany jest wykonać student, aby uzyskać zaliczenia danego przedmiotu. §21 1.

Osoby podejmujące studia w POU, które wcześniej były studentami innych uczelni, mogą ubiegać się o uznanie uzyskanych tam zaliczeń, o ile dotyczą one przedmiotów o programie i efektach kształcenia zgodnych z odpowiednimi modułami w POU. Decyduje o tym Komisja Transferowa, pod przewodnictwem dziekana, która może uznać zaliczenie nie więcej niż 2/3 punktów ECTS niezbędnych do uzyskania dyplomu.

2.

Decyzja Komisji Transferowej podlega zatwierdzeniu przez Komisję Egzaminacyjną. Decyzje Komisji Egzaminacyjnej są ostateczne. §22

1.

W stosunku do studenta, który nie zaliczył roku studiów w określonym terminie, dziekan może podjąć decyzję o: a. warunkowym wpisie na następny rok studiów, b. zezwoleniu na powtarzanie niezaliczonego modułu, c. skreśleniu z listy studentów.

2.

Decyzję w sprawach określonych w ust. 1 pkt a i b dziekan podejmuje na wniosek studenta.

8

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

4. Wpis warunkowy §23 1.

Student studiów pierwszego stopnia może uzyskać warunkowe zezwolenie na podjęcie studiów na wyższym roku studiów, jeżeli do zaliczenia roku brakuje mu nie więcej niż trzech zaliczeń modułów.

2.

Student, który został warunkowo zarejestrowany na następny rok studiów, jest zobowiązany do zaliczenia brakujących modułów w najbliższej sesji egzaminacyjnej.

3.

W przypadku niewypełnienia przez studenta zobowiązań wynikających z warunkowej rejestracji, dziekan podejmuje decyzję o skreśleniu z listy studentów lub na wniosek studenta może wyrazić zgodę na kontynuowanie studiów na określonych warunkach.

5. Indywidualny plan studiów i program nauczania §24 1.

Studenci wyróżniający się szczególnie dobrymi wynikami w nauce i wykazujący uzdolnienia w zakresie określonej dyscypliny, mogą studiować według indywidualnego planu studiów i programu nauczania na zasadach określonych przez rektora.

2.

Po wyrażeniu zgody na studiowanie według indywidualnego planu studiów i programu nauczania, rektor przydziela studentowi opiekuna naukowego, który wraz ze studentem opracowuje propozycję planu studiów i programu nauczania. Propozycja ta jest zatwierdzana przez rektora.

3.

Opiekun naukowy, o którym mowa w ust. 2, ustala szczegółową organizację studiów w porozumieniu z prowadzącymi moduły.

6. Zmiana formy lub kierunku studiów §25 1.

Student wypełniający wszystkie obowiązki związane z tokiem podstawowych studiów może, za zgodą rektora, studiować na innych kierunkach, także w innych uczelniach, jednak nie wcześniej niż od drugiego roku studiów.

2.

Student może, za zgodą rektora, uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów (modułów) na innych kierunkach, także w innych uczelniach.

3.

Student innej uczelni może uczestniczyć w zajęciach odbywających się w Uczelni, za zgodą rektora.

9

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

§26 Za zgodą rektora student może zmienić kierunek/specjalność lub formę studiów w Uczelni. Przy zmianie kierunku/specjalności lub formy studiów student jest obowiązany do złożenia egzaminów i uzyskania zaliczeń wynikających z różnic programowych.

7. Urlop od zajęć §27 1. Student może otrzymać urlop od zajęć w Uczelni w przypadku ważnych okoliczności życiowych, w szczególności z powodu: a. długotrwałej choroby, b. urodzenia dziecka i / lub konieczności opiekowania się nim, c. innych ważnych i udokumentowanych okoliczności losowych. 2. Urlop od zajęć może być długoterminowy, krótkoterminowy – trwający nie dłużej niż semestr.

trwający

rok

akademicki,

lub

3. Urlopu, na pisemny wniosek studenta, udziela dziekan. Udzielenie urlopu stwierdza się wpisem do dokumentów rejestrujących przebieg studiów. 4. Udzielenie urlopu przedłuża termin planowanego ukończenia studiów i może nakładać na studenta obowiązek zaliczenia różnic programowych. 5. W okresie urlopu student zachowuje uprawnienia studenckie do korzystania z pomocy materialnej w zakresie określonym przepisami ustawy i regulaminu pomocy materialnej.

8. Skreślenie z listy studentów i wznowienie studiów §28 1. Dziekan skreśla z listy studenta, który: a. nie podjął studiów, tj. w przypadku trwającej co najmniej miesiąc od rozpoczęcia roku akademickiego nieusprawiedliwionej nieobecności na zajęciach, b. zrezygnował ze studiów, tj. pisemnie zawiadomił rektora o rezygnacji ze studiów, c. nie złożył w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego, d. został ukarany karą dyscyplinarną wydalenia z Uczelni, 2. Dziekan może skreślić z listy studentów w przypadku stwierdzenia braku postępów w nauce, a w szczególności: a. w przypadku trzykrotnego niezaliczenia tego samego modułu, b. nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie, lub w przypadku, gdy nie wniósł opłat związanych z odbywaniem studiów.

10

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

3. Od decyzji, o których mowa w ust.1 i 2 student może odwołać się do rektora w terminie 14 dni od otrzymania decyzji o skreśleniu. Decyzja rektora jest ostateczna. §29 1. Student, który na mocy prawomocnej decyzji został skreślony z listy studentów, może wystąpić do rektora o zgodę na wznowienie studiów, z wyjątkiem studenta, który został ukarany karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni. 2. Student wznawiający studia zostaje wpisany na semestr studiów, z którego został skreślony. 3. Studentowi uznaje się wcześniej zaliczone moduły, jeżeli Uczelnia uzna, że nie nastąpiła dezaktualizacja ich efektów kształcenia. 4. W przypadku zmian w programie studiów dziekan określa warunki, termin i sposób uzupełnienia zaległości przez studenta wznawiającego studia. 5. Decyzję określającą warunki wznowienia studiów przez osoby, które zostały skreślone z powodu niezłożenia pracy dyplomowej lub niezdania egzaminu dyplomowego podejmuje dziekan. Może ona wskazać konieczne do zaliczenia moduły i zobowiązać studenta do napisania nowej pracy dyplomowej.

9. Praca dyplomowa i egzamin dyplomowy §30 1. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie pozytywnej oceny z pracy dyplomowej oraz złożenie egzaminu dyplomowego (licencjackiego lub magisterskiego). 2. Przez pracę dyplomową rozumie się odpowiednio pisemną pracę licencjacką lub magisterską. Student składa pracę dyplomową w formie tradycyjnej (papierowej) i elektronicznej. 3. Pracę dyplomową student przygotowuje pod kierunkiem opiekuna naukowego zwanego dalej „promotorem”. 4. Temat pracy dyplomowej w zakresie wybranej specjalności proponuje student, a zatwierdza promotor. 5. Oceny pracy dyplomowej dokonują promotor i recenzent, którego wyznacza dziekan. 6. Oceną zaliczającą pracę dyplomową jest co najmniej 50 pkt. 7. Ostateczna ocena pracy dyplomowej jest zwykle średnią arytmetyczną oceny promotora i recenzenta. Każdy z oceniających może jednak złożyć wniosek o odstąpienie od tj. zasady i ustalenie oceny w drodze dyskusji. W przypadku różnicy w ocenach przekraczającej 10 pkt. uzgodnienie oceny końcowej przez promotora i recenzenta jest wymagane. 8. Dziekan powołuje dodatkowego recenzenta, jeśli jeden z oceniających oceni pracę negatywnie i nie osiągnięto konsensusu w sprawie oceny końcowej. W przypadku pozytywnej oceny dodatkowego recenzenta pomija się negatywną ocenę pracy i określa

11

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

jej końcową ocenę na podstawie dwóch ocen zaliczających. W przypadku negatywnej oceny dodatkowego recenzenta pracę uznaje się za niezaliczoną. 9. W przypadku uzyskania negatywnej oceny za pracę dyplomową student musi powtórzyć seminarium dyplomowe. 10. Powtórna realizacja seminarium dyplomowego jest konieczna również wówczas, gdy w ciągu roku od daty złożenia w dziekanacie pracy dyplomowej student nie przystąpi do jej obrony.

§31 1. Do egzaminu dyplomowego może zostać dopuszczony student, który spełni następujące warunki: a. uzyska zaliczenia modułów zgodnie z programem studiów, b. złoży w dziekanacie wymagane egzemplarze pracy dyplomowej, c. uzyska pozytywną ocenę pracy dyplomowej. 2. Decyzję o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego podejmuje dziekan. 3. Egzamin dyplomowy odbywa się przed dyplomową komisją egzaminacyjną powołaną przez rektora. Dyplomowa komisja egzaminacyjna składa się co najmniej z trzech osób. 4. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym. W trakcie egzaminu dyplomowego student: a. prezentuje pracę i odpowiada na pytania związanie z zakresem tematycznym pracy, b. odpowiada na pytania z zakresu specjalizacji, którą studiował, c. odpowiada na pytania z zakresu obowiązującego ogólnego programu kształcenia . 5. Dyplomowa Komisja Egzaminacyjna wystawia ocenę za egzamin dyplomowy wyrażoną w punktach, według skali określonej w §14 ust. 6. Zazwyczaj wyznacza się ją jako średnią arytmetyczną punktowych ocen egzaminatorów lub w drodze konsensusu, zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna z ocen jest niższa niż minimum zaliczeniowe. W sytuacjach wyjątkowych, gdy uzgodnienie oceny końcowej w ramach komisji dyplomowej okazuje się niemożliwe, podjęcie decyzji pozostawia się w gestii Komisji Egzaminacyjnej. 6. Oceną zaliczającą egzamin dyplomowy jest co najmniej 50 pkt. 7. W przypadku nieprzystępienia do egzaminu dyplomowego dziekan, na wniosek studenta, wyznacza dodatkowy termin egzaminu. Jeśli nieobecność była nieusprawiedliwiona jest to termin ostateczny. 8. Jeśli student uzyskał z egzaminu dyplomowego ocenę niezaliczającą, dziekan wyznacza drugi termin egzaminacyjny jako ostateczny. 9. Jeśli student uzyskał z egzaminu dyplomowego w drugim terminie ocenę niezaliczająca lub do niego nie przystąpił, dziekan skreśla go z listy studentów.

12

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

§32 1. Ukończenie studiów następuje po złożeniu egzaminu dyplomowego (licencjackiego lub magisterskiego) z wynikiem pozytywnym. 2. Komisja Egzaminacyjna ustala ostateczną ocenę za studia zgodnie ze wzorem: a. w przypadku studiów pierwszego stopnia: 0,5 średniej ważonej ocen z egzaminów (a w przypadku modułów niekończących się egzaminem - ocen końcowych za moduł) oraz 0,4 oceny z pracy dyplomowej i 0,1 oceny z egzaminu dyplomowego, b. w przypadku studiów drugiego stopnia: 0,6 średniej z egzaminów (a w przypadku modułów niekończących się egzaminem ocen końcowych za moduł) oraz 0,4 średniej ważonej oceny za pracę dyplomową, liczonej według wzoru: 0,9 oceny z pracy dyplomowej + 0,1 oceny z egzaminu dyplomowego. 3. Przy obliczaniu średniej nie bierze się pod uwagę ocen za zaliczenie języka obcego. 4. Na dyplomie ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia wpisuje się ostateczny wynik studiów zgodnie z zasadą: • • • • 5.

do 59 pkt – dostateczny od 60 do 69 pkt – dobry od 70 do 75 pkt – bardzo dobry od 76 pkt – celujący

Na dyplomie ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia wpisuje się ostateczny wynik studiów zgodnie z zasadą: • • • •

do 59 pkt – dostateczny od 60 do 69 pkt – dobry od 70 do 75 pkt – bardzo dobry od 76 pkt – celujący §33

1.

Rektor może wyrazić zgodę na przeprowadzenie otwartego egzaminu dyplomowego na uzasadniony na piśmie wniosek studenta lub promotora. Egzamin ten przeprowadza się w trybie i na zasadach takich samych jak w przypadku egzaminu zamkniętego.

2.

Wniosek musi być złożony wraz z pracą dyplomową co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem egzaminu.

3.

We wniosku, oprócz uzasadnienia, należy również wskazać osoby, które zdaniem wnioskodawcy miałyby dodatkowo uczestniczyć w egzaminie. Osoby te pełnią wyłącznie role obserwatora.

4.

Obserwatorom otwartego egzaminu dyplomowego nie przysługuje prawo do zadawania pytań dyplomantowi.

13

Załącznik nr 1 do Uchwały Rady Dydaktyczno-Naukowej nr 1(21) z dnia 3 kwietnia 2012 r.

5.

Informacje o otwartym egzaminie dyplomowym zamieszcza się na tablicy ogłoszeń co najmniej na tydzień przed planowanym terminem egzaminu.

10. Przepisy przejściowe i końcowe §34 1.

Student jednolitych studiów magisterskich, który rozpoczął studia przed dniem 1 września 2005 r., może złożyć do rektora wniosek o przeniesienie na odpowiednie studia drugiego stopnia.

2. Warunkiem przeniesienia na studia drugiego stopnia jest: a. zrealizowanie przez studenta części programu jednolitych studiów magisterskich odpowiadającej programowi studiów pierwszego stopnia, b. przygotowanie pracy dyplomowej (licencjackiej) zgodnie z zasadami określonymi niniejszym regulaminem oraz złożenie egzaminu licencjackiego. 3. Szczegółowy harmonogram realizacji przez studenta warunków określonych w ust. 2, ustala rektor w uzgodnieniu ze studentem. §35 Regulamin studiów wchodzi w życie z początkiem roku akademickiego 2012/2013.

14

View more...

Comments

Copyright � 2017 SILO Inc.